Inzicht in voeding: De kinesiologische weg naar een gezond metabolisme.
Verdwaald in het voedselbos? Kinesiologie wijst de weg naar inzicht
Voeding... het zou zo simpel moeten zijn, maar de constante stroom aan tegenstrijdige adviezen kan je duizelig maken. Superfoods hier, een nieuw dieet daar – wat moeten we nu geloven? En wat nog belangrijker is: wat is nu écht goed voor jouw unieke lichaam? Als kinesioloog word je ongetwijfeld overspoeld met vragen van cliënten die worstelen met deze materie. In deze blog neemt Marian Pijnenburg je mee in een verhelderende kijk op voeding en spijsvertering binnen de kinesiologie. Een cursus die ze in 2023 ontwikkeld heeft voor TOPKI. Een mooie en effectieve uitbreiding op je manier van werken met voeding, je idee over een gezond metabolisme en nieuwe inzichten in de spijsvertering. Ontdek hoe je verder kunt kijken dan het testen van losse stoffen en écht inzicht kunt bieden in de onderliggende processen.
Voedingsinformatie en voedingsrichtlijnen zijn vaak verwarrend en veranderen voortdurend. Sociale media en marketingberichten over superfoods, supplementen, plantaardige diëten, ketogene diëten en mediterrane diëten etc. lijken met elkaar in conflict te zijn. Wat moeten we geloven?
Dit maakt ons als consument onzeker over wat nu echt goed is voor onze gezondheid en daarmee wordt het niet eenvoudiger om goede keuzes te maken.
Onder andere deze onzekerheden over voeding en wat is gezond voor mij, maakt dat cliënten geregeld met vragen komen als:
- Kun jij voor mij uittesten of ik een vitamine of mineraal tekort heb?
- Ik heb wat supplementen gekocht, kun jij testen of die goed zijn voor mij?
- Soms heb ik last van bepaald eten, kun jij voor mij testen of ik bepaalde voedingstoffen beter niet kan eten?
- Ik denk dat ik allergische ben voor bepaalde voedingsstoffen, kun je dat voor mij testen?
Grote kans dat jij als kinesioloog ook een of meerdere van deze vragen hebt gekregen van je cliënten. En afhankelijk van wat jij in je rugzak hebt aan kennis, kun je mogelijk de meeste van deze verzoeken ook echt uittesten en iemand daarmee verder helpen.
Maar in hoeverre is deze aanpak zinvol. Geeft het ook inzicht over waarom deze vraag of eventuele klacht of problematiek m.b.t. de voeding er bij de client is?
In hoeverre is het testen van stoffen zinvol, zit daar wellicht niet iets voor?
Mogelijk vinden we een belangrijk antwoord op deze vraag in ons metabolisme. Ook wel stofwisseling genoemd. Een gezond metabolisme zorgt voor een goede aanmaak van bouwstoffen en afbraak van afvalstoffen. Het stofwisselingsproces wat er in je lijf plaatsvindt, zorgt ervoor dat de voeding die je eet wordt omgezet in energie en dat de afvalstoffen worden afgevoerd.
Maar hoe weten we of ons metabolisme wel goed functioneert? En hoe kunnen we achterhalen wat de oorzaak is van bv. een vitamine of mineraal tekort?
In de 42 spieren, die we in Touch for Health hebben leren testen, zit meer kennis dan we in beginsel vermoeden.
We weten dat elke spiertest ons veel informatie kan geven. Zo geven ze ook informatie over het functioneren van onze organen. De spieren laten ons dus zien hoe ons metabolisme functioneert……
Als ons metabolisme gebalanceerd kan worden aan de hand van deze spiertesten met gebruikmaking van specifieke oefeningen die ondersteuning en verbetering van het metabolisme geven en daarmee onze organen beter kunnen laten functioneren, is dat wellicht een passendere optie dan voedingssupplementen of specifieke diëten.
De eenvoud van de balanceermethoden en de diepgang van de resultaten is iets wat niemand onthouden mag worden. Dit is dan ook voor mij een belangrijke reden geweest om instructeur te worden in diverse stromingen binnen de kinesiologie.
Cursussen geven doe ik met veel liefde en plezier. Ik geef graag mijn kennis en ervaringen door.
← klik op de foto voor de TOPKI-trainerspagina van Marian.
Cursus Voeding en Spijsvertering
In de cursus Voeding en Spijsvertering leer je een aantal balansen waarmee je de spijsvertering en voeding kunt onderzoeken en balanceren:
- Balans voor de spijsvertering
- Balans voor de voeding
- Balans voor voeding en spijsvertering
Er worden specifieke spiertesten ingezet die informatie geven over de spijsvertering.
Daarnaast worden er nieuwe interventies aangeboden die zowel de spijsvertering als het gehele metabolisme ondersteunen en interventies die de vitale en holle organen in balans kunnen brengen.
Deze interventies/oefeningen stimuleren het zelf herstellend vermogen en verbeteren het functioneren van de organen door:
- stimulatie van de circulatie, van zowel bloed als energie
- ontstekingen te verminderen
- zuurstof te verhogen
- lichaam en geest te ontspannen
Het mooie van deze oefeningen is dat ze niet alleen zijn toe te passen voor de cliënt, maar ze kunnen ook worden aangewend voor jouw eigen zelfhelende vermogen. Dus nieuwe correcties voor de cliënt, maar ook heel eenvoudig inzetbaar voor jezelf.
Na afloop van de cursus Voeding en Spijsvertering ben je in staat inzicht te geven over de onbalans in de spijsvertering en/of in de voeding van de cliënt en daartoe passende interventies aan te reiken die heel specifiek het functioneren van de organen ondersteunen.
Kortom, het belooft 3 bijzondere dagen te worden, waarop het werken met voeding en spijsvertering centraal staat!
Deze dagen zijn toegankelijk voor iedereen met Touch for Health 4 en Stress Release 4.
Aanmelden voor de cursus Voeding en Spijsvertering in Nieuwkuijk kan via de site van TOPKI.
Meer lezen over Marian Pijnenburg en haar Praktijk en cursuscentrum voor Professionele Kinesiologie in Nieuwkuijk.
Dank je wel Marian voor je schrijven over deze mooie cursus Voeding en Spijsvertering die je ontwikkeld hebt voor oa. TOPKI!
Boeken-tip - klik op het boek.
Mulders, J.F.C.H. (2019). Gezondheid is een vaardigheid. Pumbo.nl - bestel bij Merlijn Boekhandel
Batmanghelidj, F. (2009). Water, het goedkoopste medicijn je bent niet ziek, je hebt dorst. Succesboeken.nl hier staan ook video's
Zwaan, J. (2023). De Voedingswaarde wijzer. In eigen beheer. Ralph Moorman heeft er een blog over geschreven met voorbeelden.
Ook video's
Video over Stofwisseling: Basisprincipes
Stofwisseling is het geheel aan biochemische processen dat in ons lichaam plaatsvindt: alle reacties die ons energie leveren en alle reacties die ervoor zorgen dat stoffen in ons lichaam worden aangemaakt dan wel vervangen. JufDanielle legt het mooi vormgegeven en eenvoudig uit in een video van minder dan 6 minuten.
Team TOPKI wenst je veel plezier met de cursus